Wracamy do tematu wydawanych przez ZUS decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym wobec przedsiębiorców. W wydawanych decyzjach ZUS dyskryminuje osoby prowadzące własny biznes.
CIĄGŁOŚĆ DZIAŁALNOŚCI
Zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców.
Okresy choroby, macierzyństwa, sprawowania opieki nad dzieckiem czy braku zleceń w firmie są elementem ryzyka gospodarczego, ale nie mają wpływu na ciągłość prowadzonej działalności i w żadnym wypadku nie uprawniają do stwierdzenia, że działalność gospodarcza nie jest prowadzona. Wspomniane okresy nie mogą „z automatu” wyłączać ubezpieczonego przedsiębiorcy z ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 23 stycznia 2019 r. III AUa 636/18:
„Zasiłek macierzyński (podobnie zasiłek chorobowy) nie jest przyczyną faktyczną ani prawną ustania tytułu ubezpieczenia, bo nie musi oznaczać zaprzestania działalności gospodarczej w rozumienie art. 13 pkt 4 ustawy systemowej”
Powyższy pogląd potwierdza również orzecznictwo sądów administracyjnych. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 maja 2007 r. II GSK 28/07 przyjęto, że „przerwa w prowadzeniu działalności spowodowana stanem zdrowia (chorobą) nie może być traktowana na równi z zaprzestaniem wykonywania tej działalności. Okres faktycznego przestoju w wykonywaniu działalności z powodu choroby (z uwagi na stan zdrowia) stanowi element ryzyka, z którym powinien liczyć się każdy podejmujący tego typu działalność. Zatem zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych faktycznej przerwy w prowadzeniu działalności z uwagi na stan zdrowia nie prowadzi do ustania obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego”.
DYSKRYMINACJA PRZEDSIĘBIORCÓW PRZEZ ZUS
Warto zaznaczyć że ZUS weryfikując pozorność umowy o pracę nigdy nie podnosi, że ubezpieczony nie wykazywał aktywności zawodowej w okresie pobierania zasiłku chorobowego i/lub zasiłku macierzyńskiego. Przedsiębiorcy to jedyna grupa ubezpieczonych, od której ZUS w celu potwierdzenia podlegania ubezpieczeniom społecznym wymaga aktywności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub w trakcie krótkich okresów zdolności do pracy pomiędzy pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Podziel się swoim komentarzem pod artykułem.
_______
Prowadzisz spór z ZUS i potrzebujesz pomocy prawnej? Napisz do nas na mejla: kontakt@zusblog.pl
_______
Zachęcamy do polubienia www.ZUSblog.pl na fanpag’u na FB
Milena
27 mar 2020Stanowisko ZUS poparte przez SO. Na odczytaniu wyroku sędzia powiedziała, że zamiast normalnie pracować rodziłam dzieci i korzystałam z zasiłków.
ZUS za początkową datę wyrzucenia mnie z ubezpieczeń wybrał weekend. Końcowej daty nie wskazał. Zaraz po macierzyńskim byłam na krótkim opiekuńczym do piątku, a od poniedziałku na chorobowym. Brak faktur w weekend wystarczył ZUS-owi, aby uznać, że nie podlegam ubezpieczeniom.
Tak to wygląda… Absurd.
Powodzenia wszystkim walczącym przeciw tym chorym praktykom ZUS-u.